Klassisk modernisme
2420/658
Kai Nielsen: Lille dreng med firben. Sign. Kai N. Mørkpatineret bronze. H. 13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2421/586Lyngby
Kai Nielsen: "Venus Kalipygos", 1909. Sign. Kai Nielsen. Bronze. 22 x 13 x 10.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/665Lyngby
Gudrun Lauesen: Hvilende føl. Sign. monogram GL samt stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 16. L. 29. D. 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/668Lyngby
Kai Nielsen: En proptrækker formet som en liggende kvinde. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 12,5. B. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/837Aarhus
Helen Schou: Den jyske hingst. Sign. Helen Schou. Relief af forgyldt bronze. 21 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/559Lyngby
Adam Fischer: Mor med barn. Sign. AF 39. Stemplet L. Rasmussen. Bronze. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: