Trykt kunst på papir, fx litografi, serigrafi og radering, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne grafik
i Aarhus
2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2421/563Aarhus
Michael Kvium: "Nature View", 2005. Sign. Kvium 05, 5/30. Akvatinteradering i farver. Bladstørrelse 24 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/602Aarhus
Asger Jorn: "Ursprung der familie". Sign. Jorn 70. Træsnit, tilstandstryk. Lysmål 39 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/611Aarhus
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/614Aarhus
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/617Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/620Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/747Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Fugl Føniks". Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/748Aarhus
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/752Aarhus
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/754Aarhus
Corneille: "Tommelise". Sign. Corneille 99, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/755Aarhus
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. Jesper Christiansen 2003, 50/325. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/760Aarhus
Antonio Saura: "Den grimme ælling". Sign. Saura, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/763Aarhus
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/792Aarhus
Hans Henrik Lerfeldt: “New York City Ballet - Tivoli”. Sign. Lerfeldt. Offsetplakat. Lysmål 84 x 61 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/795Aarhus
Rainer Fetting: "Selbst als Rembrandt I". Sign., 59/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/796Aarhus
Jens Søndergaard: Mennesker ved fjorden. Sign. Jens Søndergaard 47, 64/250. Litografi i farver. Lysmål 51 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/839Aarhus
Amariel Nordoy: Havneparti, Færøerne. Sign. Nordoy, 93. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/840Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 54/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/841Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, II/X. Litografi. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/842Aarhus
Ejler Bille: Fire kompositioner i to rammer. Sign. Ejler Bille 89. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 29 x 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/844Aarhus
Zacharias Heinesen: Landskab, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen. Litografi. Bladstørrelse 55 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/853Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache og kul på papir. Bladstørrelse 48,5 x 63. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/871Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35×28, 29×37 og 37×28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/938Aarhus
Martin Bigum: "Boy in the water", 2019. Sign. Martin Bigum, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/950Aarhus
Bárdur Jakupsson: Uden titel. To kompositioner. Litografi i farver. Bladstørrelse 37 x 52. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/542Aarhus
Asger Jorn: Komposition fra Jubilæumsserien. Sign. Jorn 63, 16/50. Litografi i farver. Lysmål 32 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/575Aarhus
Yue Minjun: "When you smile, your shadow laughs". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 90 og 110 x 80. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/581Aarhus
Yue Minjun: "Even babies know the language of smiles". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 90 og 110 x 80. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/590Aarhus
Yue Minjun: "A smile is worth a thousand words". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 90 og 110 x 80. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/629Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Vanddråben”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 231/250. Litografi i farver. Lysmål 63 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/632Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 2/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/751Aarhus
Arne Haugen Sørensen: "Toro" og "Vision". Begge sign. To raderinger. Lysmål 32 x 37 og 29 x 32,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/760Aarhus
Asger Jorn: Komposition fra “Jubilæumsserien”. Sign. Jorn 63, 16/50. Litografi i farver. Lysmål 44 x 33.
Vurdering :
2422/766Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Tidsvandring - Fragment". Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 49 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2422/769Aarhus
Aage Gitz-Johansen: To kompositioner. Ene sign. Blæk og gouache på papir. Bladstørrelse 41 x 31 og 31 x 41. (2)
Vurdering :
2422/771Aarhus
Hans Scherfig: Tapir med unge, 1945. Usign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/775Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 86, prøvetryk. Radering. Lysmål 18 x 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/780Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 86/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/784Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Sneglen og rosentræet”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 59 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/787Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Komposition fra “H.C. Andersen Suiten”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 63 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/790Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 59 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/793Aarhus
Ryan McGinness: “Black holes”. Sign. To litografier i farver og et monoprint. Bladstørrelse hver 76 x 54. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/865Aarhus
Asger Jorn: Komposition fra "Von Kopf bis Fuss". Sign. Jorn 67, Epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 63 x 78.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/910Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Seks figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 25,5 x 19,5. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/922Aarhus
Tróndur Patursson: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. T. Patursson 03. Litografi i farver. Lysmål 51 × 71. (3)
Vurdering :
2422/923Aarhus
Jacob Gadd: "Hold den gode tone-md. Butterfly ed.". Sign. Jacob Gadd, 42/75. Giclèetryk i farver. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/936Aarhus
Walasse Ting: "Hot and Sour Soup", 1969. Sign. og dateret. Album med 22 litografier i farver. Bog nr. 734. 41 x 30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2422/940Aarhus
Trine Boesen: “True Affection II”. Sign. Trine Boesen, 63/230. Litografi i farver. Lysmål 38 x 28.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: