Herre- og damearmbåndsure fortrinsvis produceret af internationale luksusbrands samt tidsmålere i form af f.eks. standure, konsolure, vægure og lommeure.
Ure
i Aarhus
2420/2098
Cartier: Tank af 18 kt. guld og stål, ref. 1567. Quartz værk. Cartier lænke af 18 kt. guld og stål. 24 × 36 mm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2421/2Aarhus
Rokoko standur af hvidmalet og guldstafferet træ. Urskive sign. Jean George Lüderitz, Christiansfeld. 18. årh. H. 213.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/62Aarhus
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: