2420/382
Potte af patineret bronze opsat på fødder. Utydelig stemplet. 20. årh.s. begyndelse. H. 11. Diam. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/325
Fransk præsentérbakke af forgyldt bronze, rigt støbt med figurmotiv og ornamentik. Cirka 1900. H. 5,5. B. 19,5. L. 34.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2420/303
Jardiniere af galvaniseret jern. 20. årh.s begyndelse. H. 59. L. 70. B. 22.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2420/289
Johan G. C. Galster: Kong Christian X til hest. Stemplet Galster 41. Skulptur af bronzeret metal. H. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/246
Ubekendt kunstner, 19. årh.: "LA Source". Skulptur af patineret bronze i form af halvnøgen kvinde. Sign. H. 51.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/239
Bertel Thorvaldsen, efter: “Musikkens genier spiller”. Usigneret. Relief af gips. 38 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2420/120
Barok kirkefigur af udskåret træ i form af knælende mand. 18. årh. H. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/108
Par klokkestager af mesing, graverede med vikingeornamentik. Barokform. Ca. 1900. H. 22 og 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/72
Et par tulipanstager af tin, balusterformet stamme opsat på firesidet fodstykke. 19. årh. H. 21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/60
Tre klokkestager af malm, den ene med kvadratisk fodstykke og graveret med keruber. 17. årh. H. 17,5-22. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/54
Bertel Thorvaldsen, efter: “Natten”. Relief af støbt gips. Udført for Thorvaldsens Museum. Diam. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/36
Skulptur af patineret bronze i form af bokser. Ej stemplet. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK