2419/879
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeansigter. Usign. Patineret bronze. H. 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/832
Kent Holm: "Engle Grøn", 2002. Sign. Kent. Skulptur af flerfarvet marmor. H. 135.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/762
Egon Schiele: "Erotica", 2007. Delvist tryksign. Udgivelse med 20 litografiske tryk, nr. 694/1200. 50 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/745
Johannes Hansen: Kvinde med to børn. Sign. monogram. Mørkpatineret bronze. H. 37.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2419/750
Anker Hoffmann: Model. Sign. AH 46. Med dedikation. Grønpatineret bronze. 24 x 14 x 22.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/734
Anker Hoffmann: Kvindetorso. Sign. AH 55. Mørkpatineret bronze på base af træ. H. 28 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/690
Gottfred Eickhoff: Kærlighedsgruppe. Sign. Eickhoff 43, bronzestøberstempel LJ Cire Perdue. Patineret bronze. H. 18. B. 12. D. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/689
Knud Nellemose: En stående kvinde. Sign. Nellemose, bronzestøbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 35,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/688
Bjørn Nordahl: Kvinde. Sign. B.N. 86; bronzestøberstempel Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/686
Pipin Henderson: Uden titel. Usign. Patineret bronze på sort granitsokkel Samlet H. 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/685
Gerhard Henning: Kærlighedsgruppe. Sign. G. Henning. Patineret bronze. H. 11,5. B. 13,5. D. 9.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/683
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Patineret metal monteret på træplade. Samlet mål 52,5 x 63 x 12.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2419/672
Karen Bennicke: Uden titel. Sign. K.B. 1999. Keramik. H. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/671
Bjørn Nørgaard: Skulpturen "PraktikPladsPris", to skitser samt bog. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/673
Lise Honoré: Uden titel. Sign. Lise Honoré 2008. Dekoreret og glaseret lertøj. H. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/668
Poul Hansen: Portræt af kunstneren Svend Wiig Hansen, ca. 1963. Usign. Patineret gips. H. 66. B. 31. D. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/666
Gert Günther Nielsen: Uden titel. Sign. GN. Patineret bronze. H. 59. B. 25. D. 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2419/665
Gert Günther Nielsen: Uden titel. Sign. på soklen GN. Marmor på base af skifer. H. 39. B. 24,5. D. 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/654
Jens-Peter Kellermann: To figurer. Begge sign. Hhv. Bronze og kork på base af sten. H. 20 og 9. B. 6 og 14. D. 6. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2419/631
Frank Paul: To par. Sign. F. Paul 03. Bemalet papmache på en base af træ. H. 26 og 13. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/622
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Usign. Bemalet gips. H. 27. B. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/595
Jan Voss: Uden titel. Relief. Sign. Voss 88. Papir. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/589
Maria Rubinke: Uden titel. Usign. Glaseret porcelæn. 23 x 40 x 20.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2419/547
Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni, Ali Subotnick: "The Wrong Gallery". Usign. Edition, nummereret 350/2500. Mixed media skulptur. 47 x 29 x 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2419/544
Ib Braun: En mand ridende på et æsel. Sign. Braun 82, 2/3. Patineret bronze, H. 54. B. 39. D. 30.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/538
Gerhard Henning: Kærlighedsgruppe. Sign. G. Henning, stemplet L.R. 20 Cire Perdue. Patineret bronze på træsokkel. H. 22. B. 31. D. 17.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2419/532
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Glasmosaik monteret i jernramme. H. 71. B. 55,5. D. 6,5.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2419/511
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Granit. H. 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt