2419/374
Italiensk blækhus af bronze i form tre løver, hvorimellem maskeroner. 19. årh. Samlet H. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/363
Samling nøgler, spir, låse, beslag mm. af jern, messing og kobber. 16.-19. årh. L. 3,5 - 36. (37)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/362
To fade af tin, begge med mesterstempler. Det ene graveret Augustenborg, 1850. 18./19. årh. Diam. 35-37. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/296
Et par stager af forgyldt bronze, støbt med trepasford i form af løver. Cirka 1900 H. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/319
Art deco cigaræske af patineret bronze. Stemplet JJ Tura Bronce Ildfast. 1930'erne. H. 7. B. 22. D. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/300
Grydeophæng af patineret jern, justérbar længde, graveret med ornamentik og utydelig årstal. 18. årh. L. 105/131.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/298
Fragment af patineret gips i form af løvehoved. 20. årh. L. eksl. beslag 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/297
Renæssance lås af jern. Cirka 1700. H. 20. B. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/291
Et par amforaformede vaser af patineret jern, dekoreret med hanke. Cirka 1900. H. 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/268
To par barok lysestager af messing, begge med balusterformede stammer. 18. årh. H. 15-16. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/251
Henri Giraud: Kriger med hellebard. Sign. Giraud. Bronze. Monteret på base af rødbroget marmor. H. 27/29,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/253
Et par store franske kandelabre af forgyldt bronze med baser af hvid marmor. 19. årh.s slutning. H. 63 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2419/172
Vægbeslag af patineret bronze, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18./19. årh. L. 26,5. B. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2419/165
Fuglebur af messing og guldbronzeret metal. Ca. 1900. H. 63. Diam. 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/90
Et par Augustenborg stager af rødmalet tin. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/48
Rudolph Tegner: Figur af patineret bronze i form af stående kvinde. Stemplet. R. Tegner, Kjøbenhavn. H. 51.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/42
Et par barok klokkestager af messingmalm. Danmark. Ca. 1700. H. 21,5. Diam. 17,5. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/12
Bertel Thorvaldsen, efter: Tre ovale relieffer af patineret gips. Plakette fra Thorvaldsen Museum. H. 26-33. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK