2419/739
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod af aluminium monteret på satinpoleret stålsøjlerør, betrukket i sæde, ryg, sider og løs hynde med naturskind. Model 3319. Designet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
Stemplet: 5300417ADPH
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Ombetrukket.
Vurdering
Hammerslag