2419/557
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Udført og mærket hos Nyrup Møbelfabrik. 1970'erne. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nøgle medfølger. Stødmærker. Lugter af fugt.
Vurdering
Hammerslag