Thomas Skou (f. 1982)
Uden titel. Sign. TSkou '24. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 41×29.
Den danske multivisuelle kunstner Thomas Skou (f.1982) bor og arbejder i Værløse, Danmark. Skou arbejder fra sit atelier på den gamle flyveplads i Værløse (Københavns udkant), hvor han arbejder mellem akvarel, akryl, farveblyant, oliepastel og fotografi. Han arbejder fra tidligere feltarbejde fotografering skudt over de sidste 15 år i Amerika med cowboys og bullridere. Han maler langs med sit fotografi, som har været hans livsstil de sidste 15 år som profession. Gør-det-selv-kunstneren leger med småt medie arbejde som A4-papir op til 4 meter stort medie med cowboykarakteren. En simpel naiv tilgang til hans farverige stykker af hans UNTITLED COWBOYS, der får en til at smile og undre sig.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
18 bud