2419/794
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af mahogni. Hynde betrukket med brunt, dybthæftet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1998.
Dette emne handles i fuldmoms
Allders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Ryg med reparation af brud to steder. Ene forben med revne og løshed. Kedder med slitage.
Vurdering
Hammerslag
9 bud