2420/32
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern, underdel med hemmeligt rum. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Naturlige revner i træet.
Vurdering
Hammerslag