2418/319
Samling på syv grønlandske figurer af fedtsten i form af Inuitter, fabeldyr, hval, maske og tranlampe. Usignerede. 20. årh. H. 4–9. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Tranlampe med løst ben.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag