2419/804
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Rektangulært spisebord af mahogni med hollandsk udtræk. Ben med profileringer. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 76. B. 90. L. 137./257.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak.
Vurdering
Hammerslag