Ældre belysning
2421/90Aarhus
Bordlampe af porcelæn, dekoreret med rose samt monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. inkl. fatning 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2420/274
Tre standerlamper af messing ombygget olielamper, et par samt en større. 20. årh. H. 144 og 192. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/316
Seksarmet kirkekrone af messing, prydet med seks lysreflekser. Barokform. 20. årh. H. 48. Diam. 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/285
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 42. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/276
Væglampe af bronze i form af bevinget kvindeherme med skærm af glas. Empirestil. 20. århs begyndelse. H. 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/66
Standerlampe af patineret og delvist forgyldt bronze. Cirka 1900. H. 160. B. inkl. skærm 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK