2420/377
Sarough tæppe, Persien. Yderst dekorativt gentagelsesmønster med forskudte felter i forskellige farver med blomster og træer. Ca. 1950-1960. 265 x 185.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/376
Antikt dobbelt niche Azerbijan løber, Causasus. Midterfelt med dragemotiver i forskellige farvekombinationer. Ca. 1900-1920. 390 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/375
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1960. 238 x 146.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/374
Shiraz/khasgai kelim, Sydlige Persien. Usædvanlig flot og dekorativ nomadekelim. Ca. 1940-1950. 252 x 139.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/363
Antikt Tashkent Suzani silkebroderi på bomuldsbund, Central Asien, Uzbekistan. Klassisk design med store røde rundeller. 19. årh. 231 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/373
Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomsteropsats, træer og dyremotiver. Knyttet på silkekæde og med silkekonturer. 20. årh.s slutning. 235 x 148.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/372
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, træer og dyremotiver. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 168 x 105.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/371
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, hængende olielampe og talrige dyremotiver på rød bund. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 108 x 171
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2420/370
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 167 x 106.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/369
Moldavisk kelim i klassisk karabagh design. Ca. 2000. 305 x 193.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/368
Shiraz nomadekelim, Sydlige Persien. Flot visuelt design. Enkelt design med diagonale rækker af ensfarvede felter. Ca. 1940. 132 x 236.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/367
Gl. Lilihan løber, Hamadan området, Persien. Åbent gentagelsesmønster med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Flot kvalitet. Ca. 1960. 572 x 101.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/366
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomsteropsats, hængende olielampe på blå bund. Knyttet på silkekæde og med silkekonturer. 20. årh.s slutning. 102 x 154.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/365
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign og slyngede grene. 20. årh.s slutning. 153 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/364
Fire persiske fladvævede tæpper. Tre Senneh kelim tæpper. Alle tre 20. årh.s slutning. 301 x 74. 108 x 79. 122 x 152. Samt Belouch Sofreh. Ca. 1930. 119 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/352
Signeret Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Signeret: Kashan Ataghi. 20. årh.s midte. 209 x 135.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/360
Kelim tæppe dekoret med polykrom rhombeformet ornamentik på lys bund. 20. årh. 155 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/344
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign på rosa bund. 20. årh.s slutning. 200 x 132.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/351
Kinesisk silketæppe, nichedesign med blomstervase, søjler og fuglemotiver. Flot tæt kvalitet. 21. årh. 92 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/350
Qum silketæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 110 x 152.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/349
Qum silketæppe, Persien. Hagemedaljondesign. 20. årh.s slutning. 155 x 109.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/346
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomstervase, fugle og grene. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 226 x 147.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2420/339
Qum tæppe. Persien. Medaljon på lys bund. 20. årh.s slutning. 204 x 137.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2420/343
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. 20. årh.s anden halvdel. 155 x 108.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/340
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. God kvalitet. 20. årh.s anden halvdel. 158 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/338
Bidjar løber, Persien. Design med tre medaljoner. God kvalitet. 21. årh. 225 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/337
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign. 21. årh. 241 x 200.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/336
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 211 x 134.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/331
Karadja tæppe, Nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. 20. årh.s begyndelse. 364 x 252.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2420/328
Signeret Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Konturer og mindre partier med silkeluv. 21. årh. 207 x 153.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/330
Heriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med stiliserede blade og grenværk. Ca. 1930-1940. 290 x 215.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/329
Et par signerede Tabriz tæpper, Persien. Konturer og mindre partier med silkeluv. Signeret: Tabriz tarh bename bafte Shabazi. 21. årh. 102 x 163.(2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/327
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign, knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 165 x 105.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/326
Baktiari tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 313 x 211.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/324
Bidjar tæppe, Persien. Yderst dekorativt gentagelsesmønster på blå bund med blomsterhoveder. Flot kvalitet. Ca. 2000. 310 x 248(sjælden størrelse).
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/322
Kirman tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s midte. 270 X 368.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/319
Kashmir silketæppe, Indien. Klassisk Tabriz design. 20. årh.s slutning. 366 x 265.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/301
Kayseri silketæppe, Tyrkiet. Paradisets have design. Ca. 2000. 184 x 266.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/298
Antikt Lenkoran tæppe, Kaukasus. Design med store geometriske ornamenter. 1900-1920. 142 x 274.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/292
Golpaygan Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på rosa bund med blomstervaser, fuglemotiver m.m. 21. årh. 343 x 247.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/296
Antikt Kuba-Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med Lesghi stjerner på rød bund omgivet af kufisk hovedbort. 1890-1910. 316 x 118.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/295
Monogram signeret Hereke helsilke forligger, Tyrkiet. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 69 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/294
Pakistansk figuraltæppe med herremand og hans tjenere. 21. årh. 218 x 137.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/291
Tabriz Mahi tæppe, Persien. Klassisk medaljon med vedhæng. Ca. 2000. 322 x 245.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/201
Isfahan tæppe, Persien. Knyttet på silkekæde og konturer med silke. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 160 x 113.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt