2420/221
Hvalroskæbe - Odobenus rosmarus, med tænder og to stødtænder. 20. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/161
Hans Alaufesen, Zakæus Andreasen: Tre figurer af udskåret træ. Delvist signerede. H. 23-25. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/114
To figurer af udskåret hvalknogle. Usignerede. H. 11,5 - 14,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2420/96
Tupilak af udskåret kaskelottand. Physeter Macrocephalus. 20. årh.s midte. H. 8,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/66
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten i form af fanger med en sæl. Sign. Simon Kr. H. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/15
Narhvalstand- monodon monoceros. Vægt 5437 g. L. 218 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK